Látnivalók

Bükkábrányi látnivalók

Jószerencse Háza

Jószerencse Háza

A Bükkábrányi Bányász Hagyományokért Egyesület megalakítását a ME. ZRt. Bükkábrányi Bánya aktív, illetve nyugdíjas tagjai, valamint Bükkábrány község bányászatért tenni akaró lakosainak 10 fős csoportja határozta el 2005 tavaszán. Ezen csoportban képviselve volt az elmúlt évtizedek mélyműveléses bányászata is, hiszen Bükkábrány és a környező településekről sokan dolgoztak a borsodi szénbányáknál.
Az egyesület célja: azon személyek és kisközösségek összefogása, tevékenységük koordinálása, akik (amelyek) hozzá kívánnak járulni a bükkábrányi bányász kultúra megőrzéséhez, terjesztéséhez és hagyományainak ápolásához.

Ősfenyők

Ősfenyők

A bükkábrányi bányából tíz éve, mintegy 60 méter mélyről kerültek elő azok az ősfák, amelyekből öt az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területen, három a miskolci Pannon-tenger Múzeumban tekinthető meg.
A bükkábrányi lelet őslénytani világszenzáció, hiszen szerves anyagként maradt meg az egykor a Pannon-tenger partján álló, 300-400 éves korukban elpusztult fák néhány része. Az öt-hat méter magas, másfél-három méteres átmérőjű tizenhat fatörzs eredeti, álló helyzetében konzerválódott.

 

Látnivalók

Bükkábrány 30 km-es környezetében

Mezőkövesd - Zsóry Fürdő

Mezőkövesd - Zsóry Fürdő

18 km 19 perc

A fürdő egész évben várja a gyógyulni, regenerálódni vágyókat. A Zsóry gyógyvizének kéntartalma az egyik legmagasabb Magyarországon. A fürdő több, NEAK támogatással is igénybe vehető gyógykezelést kínál: orvosi gyógymasszázs, súlyfürdő, tangentor, iszappakolás, kádfürdő, szénsavkád. A wellness részleg szaunái, gőz-, aroma- és sókabinjai, valamint terápiás medencéje igazi feltöltődést biztosít a nyugalmas környezetre vágyóknak, amelyeken túl élvezhetik még a pezsgőfürdőt és a 6-féle wellness masszázs egyikét.

Mezőkövesd - Matyó Múzeum

Mezőkövesd - Matyó Múzeum

13 km 12 perc

A Matyó Múzeum az UNESCO szellemi világörökségei közé tartozó matyó hímzéskultúra remekei itt vehetők szemügyre leginkább. A matyó szó hallatán sokaknak a színgazdagság ugrik be először, ám a kezdetekkor még csak 2 alapszínt használtak a hímző asszonyok. Hogy melyeket, az felfedezhető a hímzés történetét bemutató teremben. Kevesen tudják, hogy van másik 2 matyó település is (Tard és Szentistván), melyek hímzése, viseletei merőben eltérnek a mezőkövesdi matyótól, ez a kiállításon is jól megfigyelhető. A tárlaton olyan kérdésekre is választ kaphat a látogató, hogy mit takar a százrózsás jelző, mi a had vagy a summás, viselt e fekete ruhát a menyasszony vagy volt e hagyománya Mezőkövesden a kékfestésnek? További érdekesség a múzeum egyik termében felépített 3 osztatú, hagyományos berendezésű matyó parasztház.

Bogács - Cserépi úti pincesor

Bogács - Cserépi úti pincesor

23 km 21 perc

Bogács a Bükkaljai Borvidék egyik legjelentősebb központja. A Bükk vonulata észak felől védi meg a hideg szelektől, és kedvező mikroklíma alakul ki a déli, délnyugati lejtőkön. A termőhelyi adottságok kiválóak. A Bükkalja borai hasonlóak az egriekhez, de valamivel magasabb a savtartalmuk. A borok száraz és félszáraz minőségben készülnek, de az újabb fajtákból félédes borok is megtalálhatóak.

Az évszázados pincesorokat úgy bővítik és korszerűsítik, hogy megfeleljenek az egyre növekvő turizmus igényeinek. A pincesor gyakran különböző fesztiváloknak is helyet ad.

Harsány sópince

Harsány sópince

11 km 11 perc

A Harsányi Sópince a község egyik legvonzóbb turisztikai látnivalója és az országban egyedülálló a természetes gyógyulás és egészségmegőrzés szempontjából. A sópince egy uradalmi pincéből került kialakításra, amely 250 méter hosszú és 4 ágú. A pince gyógyhatása az erdélyi parajdi sóbányából érkezett, hiszen a világon a parajdi só a legjobb minőségű. 40 tonnányi parajdi só kapott helyet a Harsányi Sópincében. A gyerekek számára játszótér került kialakításra. A relaxációs részen sejtfrekvenciás, pulzáló mágnesterápiás kezeléseket vehetnek igénybe az ideérkezők, akik légzőszervi, mozgásszervi, szív- és érrendszeri betegségben szenvednek.